Dobro došli, gost
Username: Password: Zapamti me
  • Strana
  • 1

TEMA: Pletenica ili monofil?

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #402

  • jovis
  • jovis's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Đenka
  • Poruka: 293
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Do sada nisam mnogo koristio ultrabrze štapove, osim nekih CTS modela.
Šta mislite, da li je za ovakve štapove bolje koristiti monofil ili pletenicu? Da li tegljivost monofila može biti plus kod pecanja nekim extra fast štapom? Ili se može koristiti pletenica? Da li je tada štap osetljiviji na lomove?
Moje skromno iskustvo kaže da je za ultrabrze štapove bolje korisiti monofil. Bar meni je ta kombinacija bila bolja. Imam jedan extra fast štap, a na mašinicama imam namotane i pletenice i monofil.
Dakle, koje su prednosti korišćenja pletenica sa (pre)brzim štapovima? Baš me zanimaju vaša iskustva.
Nikada nećeš pogrešiti ako radiš prave stvari.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #403

  • Damjan
  • Damjan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 50
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Iskreno da ti kažem od kad sam prešao na džigovanje strunom monofil ne mogu da zamislim više. Jednostavno monofil ne može da prenese čvrkanje smuđa kao struna,pogotovo kad smuđ kilavo uzima varalicu,o čitanju terena štapom da i ne govorim. Kada pecam smuđa u kršu,sa monofilom daleko više kačim i kidam zato što ne registrujem dovoljno i na vreme kada varka dođe u kontakt sa preprekom,dok struna prenosi i naj sitniju promenu.
Može biti malo problem ako neko koristi ultrabrz štap i strunu pri pecanju voblerom,pa dolazi do spadanja ribe,zato za voblišku malo mekši štap i struna,ali i monofil može za vobler lepo da odradi posao.
Kada se džigom zabacuje daleko i još ako je velika dubina,struna je u velikoj prednosti nad monofilom,mnoga nežna uzimanja varke od strane gosim barona sa monofilom ni ne osetiš,ili kad skontaš da se nešto desilo biva kasno.
A što se tiče lomova,činjenica je da se "extra fast" štapovi više lome u kombinaciji sa strunama,pogotovo na džig gde je kočnica prilično dotegnuta zbog kontre.
Druga stvar kod strune je kontra sa džigom uvek efikasnija,pogotovo ako ga stisne krupan zubonja koji ima i debelu vilicu akoju je teško probiti,a monofil istegljiv. O prečniku strune-monofila,npr za džig smuđa je preporučiv monofil 0.30mm,za vobler 0.25mm,dok kod strune to može i daleko tanje,npr vobler 0.12-0.14mm za džig 0.15-0.20mm u zavisnosti od štapa,a sve to utiče i na daljinu izbačaja i preciznost zabačaja,pogotovo laganim varkama.
Poslednja izmena: pre 10 godina 5 meseci od Damjan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ivanhoe

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #404

  • jovis
  • jovis's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Đenka
  • Poruka: 293
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Da, očekivao sam ovakav odgovor, pogotovo za džigove, ali i za voblere. Kao (skoro) zakleti vobleraš, i monofil mi odrađuje posao sasvim dobro, naročito sa brzim štapom. Kada koristim spor štap, stavim pletenicu i nemam briga (opet mislim na korišćenje voblera).
Za džigove naravno nema bolje stvari nego pletenica, samo me malo brine da sada u zimu, nije malo prebrza kombinacija? Smuđ je usporen, pa se bojim da mu struna u kombinaciji sa X Fast štapom i "Dok Holidej" kontrom, ne odnese džig ispred usta i pre nego što je uspeo da ga dobro uhvati?
Nikada nećeš pogrešiti ako radiš prave stvari.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #405

  • Damjan
  • Damjan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 50
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
A bilo je situacija da mi zvekne krupan smuđ na džig i strunu, dovučem ga do čamca kad on se samo plitko zakačio za meko tkivo i naravno tras tras glavom i ode,a džig fijuu pored glave. E da je u tom momentu na štapu bio monofil, verovatno bi se drugačije završilo.
Poslednja izmena: pre 10 godina 5 meseci od Damjan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #414

  • maverick
  • maverick's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Po zimi lovimo smudja na Dravi na otpustanje...na sprudovima ispustamo vobler i preko 100 metara i lagano namatanje...obicno budu minusi...monofil....bude bolje...sad se kunu u fluocarbon..ja to nista ne razlikujem...ali ajd pokusavam i to isprobati
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #415

  • jovis
  • jovis's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Đenka
  • Poruka: 293
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
I ja mislim da je po minusu bolji neki mekani monofil... bar meni se pokazao kao bolji izbor. Zimi je potrebno imati malo tegljivosti.
Fluorokarbon? Kažu da je nevidljiv u vodi. Drugu razliku iskreno nisam primetio.
Nikada nećeš pogrešiti ako radiš prave stvari.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #416

  • Damjan
  • Damjan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 50
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Nekad malo tegljivosti nije na odmet,kao npr sa ovim današnjim smuđem na glavinjaru koji samo što nije otpao,lepo se vidi kako se pocepao. Srećom štap ima i malo duše pa je amortizovao i umanjio pogubnost strune u ovakvim situacijama,inače isti problem može biti i sa voblerima ako se koristi struna i krut štap pa dolazi do spadanja ribe.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Pletenica ili monofil? pre 10 godina 5 meseci #418

  • Ivanhoe
  • Ivanhoe's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 70
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ja za razliku od vas koristim i mašinicu sa dobro podešenom kočnicom :)))))
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
Time to create page: 0.273 seconds

Pretraži Trofej